Osoby duchowne, których słucham i wy również powinniście

Czyli takie moje osobiste the best of księży i jednej siostry zakonnej, których kazania odpowiadają mi najbardziej.

Możemy ich zobaczyć i usłyszeć w sieci. Kazania przez nich głoszone są tak dobre, że są nagrywane i później wrzucane do Internetu, po to, aby szersze grono odbiorców mogło usłyszeć, to co mają nam do przekazania. Piszą książki, tworzą blogi, nagrywają filmy i udzielają się w serwisach społecznościowych. Ostatnio dość popularne stało się określenie „księża celebryci”. I muszę przyznać, że coś w tym jest, bo co poniektórzy robią wielką karierę przekazując nam Słowo Boże w formie multimedialnej. I trzeba przyznać, że robią to świetnie! Dzisiaj przedstawię wam mój the best of takich księży, a wśród nich znajduje się też siostra zakonna, którzy swoim stylem opowiadania o Bogu mnie urzekli. Zatem…

Rozsiądźcie się wygodnie, weźcie do ręki coś do picia i bierzcie się za czytanie.


Siostra Gaudia Skass

Zaczniemy od Siostry Gaudii, bo po prostu tak wypada. Panowie, musicie być cierpliwi i zaczekać na swoją kolej. A więc, osoby, którą jeżeli miałbym określić za pomocą tylko jednego słowa, to powiedziałbym: „Zawsze uśmiechniętej”. Niesamowici są ludzie, którzy zawsze się uśmiechają i tym uśmiechem zarażają innych. Taka właśnie jest siostra Gaudia Skass. To zakonnica, której posłuchasz zaledwie przez kilka minut, i od razu zobaczysz jak bardzo jest zakochana w Bogu, a dzięki temu jak bardzo szczęśliwa. Siostra Gaudia należy do  Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Warszawianka, która skończyła dziennikarstwo na ASP, po czym zostawiła wszystko, po to aby wstąpić do zakonu i poświęcić się służbie Bogu i ludziom. Zasłynęła ze swych konferencji. Świetnych konferencji, często opartych na wspomnieniach o Św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, która również należała do tego zakonu (przyp. Autora). Poza tym, Siostra Gaudia jest również organizatorką tzw. Łagiewnickich „22”. A więc comiesięcznych spotkań młodzieży w Kaplicy Klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Podczas nich, przybyli słuchają konferencji, a następnie adorują Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, poprzez śpiew i modlitewne czuwanie. Spotkania odbywają się każdego 22 dnia miesiąca o godzinie 1900. Byłem, gorąco polecam!


Śp. Ks. Jan Kaczkowski

Ksiądz Jan, to był taki spoko ziomek! Mówiący podobnie do Maxa Kolonko jak jest, nie bawiący się w oszukiwanie rzeczywistości, także tej religijnej. A przy tym, będąc na całkowitym luzie, zawsze kupujący sobą ogromne rzesze słuchaczy. Bo jak go nie lubić, jak można nie słuchać jego wspaniałych kazań, wywiadów, czytać genialnych książek, które napisał. Po prostu się nie da. Śp. Ks. Jan Adam Kaczkowski, to doktor nauk teologicznych. Słynny ksiądz „żyjący na pełnej petardzie” – jak często sam o sobie mówił. Korzystał z życia pełną parą, pomimo strasznej choroby, która go dotknęła. Ale dzięki temu, świetnie utożsamiał się z ludźmi słabymi i chorymi. Z drugiej strony, nigdy nie dawał po sobie poznać, że coś mu dolega. Zawsze pełen uśmiechu i radości. Wielki założyciel Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio, którym do końca się opiekował. Ksiądz Jan odszedł do Boga dnia 28 marca 2016 roku w Sopocie. Jednak odszedł, zostawiając nam wszystkim mnóstwo swoich publikacji, do których trzeba sięgać, bo zawarta w nich mądrość, miłość i nauka, pozwoli nam dojść tam gdzie doszedł On sam. Wiecie, tam do góry…


Ks. Stanisław Orzechowski – Orzech

Pisząc o księdzu Orzechowskim, od razu na mojej twarzy pojawia się uśmiech. Bo ile razy przypomnę sobie jego kazania, to zaczynam się śmiać. Po prostu Orzech, bo tak pozwala sobie mówić, to niezwykły ksiądz o nieprawdopodobnym życiorysie. I pewnie nie starczyłoby mi tutaj miejsca na tym blogu, żeby wymienić wszystkie jego dokonania, jako duszpasterza. Spróbuję jednak szybko przedstawić te najważniejsze funkcje, które przez całe swoje życie pełnił. A więc pracował jako: Diecezjalny Duszpasterz Pracy, Duszpasterz Rodzin Katyńskich, Diecezjalny Koordynator Ruchów Religijnych, Od 1981 roku jest głównym koordynatorem Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę, od 1967 roku główny Kierownik Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”. Ponadto, Ksiądz Orzech to Działacz przez Duże „D” w czasach komuny, a także wielki przyjaciel zmarłego Bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Człowiek pracy, o wielkim sercu, bezpośredni, nie owijający w bawełnę. Największą cechą Orzecha – którą osobiście uwielbiam! – i muszę tutaj wymienić, jest niesamowite poczucie humoru. Słuchając jego kazań, uśmiejesz się jak nigdy przedtem, i dowiesz się jak cudownie można opowiadać o Bogu, Matce Bożej i ogólnych sprawach życia i wiary. Orzecha można posłuchać na YouTubie. Wróć… trzeba posłuchać!


Przerwa na reklamę: Podobają ci się moje teksty? Chcesz więcej? Udostępnij ten wpis i polajkuj mój fanpage. Dzięki temu dodasz mi mega dużo motywacji do dalszej pracy.


Adam Szustak OP

Chyba nikogo nie może dziwić ten wybór. Nikomu też z was nie muszę przedstawiać tego nazwiska. Ojciec Szustak, jest w środowisku kościelnym niczym Justin Bieber w muzyce Pop. Wiem, trochę dziwne porównanie. To najbardziej znany „ksiądz celebryta” spośród wszystkich innych. W Internecie, dzięki swojemu kanałowi na YouTube pt. „Langusta na Palmie” robi niesamowitą karierę. W chwili pisania przeze mnie tego tekstu, liczba subskrypcji Langusty sięga ponad 200 000 i cały czas rośnie. Liczby robią wrażenie, ale za tymi liczbami musi się coś kryć. A tym czymś, a w zasadzie kimś, jest właśnie Ojciec Adam Szustak. Dominikanin, albo jak sam siebie określa – po prostu Wędrowny Kaznodzieja. Zakonnik, który uwielbia mówić. A jak już zacznie to skończyć nie może. Ale to dobrze, bo jak dla mnie mógłby nigdy nie kończyć opowiadać o Bogu, tłumacząc Pismo Święte. I robi to w taki sposób, że nawet do mnie dociera o co chodzi w poszczególnych Ewangeliach. Oprócz tego, że O. Szustak potrafi świetnie gadać, to jego niesamowite poczucie humoru, dystans do siebie oraz pozytywne nastawienie do życia i ludzi, szybko udziela się jego słuchaczom. Zresztą, na pewno sami wiecie jaki on jest.


Tomasz Nowak OP

To z kolei ksiądz, który uwielbia jazz, głosi ewangelię, a robi to w sposób tak dobry, że nawet bezdomni budzą się ze snu, żeby go posłuchać. Jest przeorem klasztoru dominikańskiego w Łodzi. Jego głównym mentorem jest oczywiście św. Dominik, czyli patron zakonu, w którym szczęśliwie przebywa. Uwielbia dominikańskie powiedzenie: „Głosić wszystkim i na wszystkie sposoby”. Tak też czyni, i trzeba przyznać, iż wychodzi mu to naprawdę super. Od wielu lat prowadzi modlitwy uwielbienia. Jego nagrania, oprócz sieci wydawane są również na płytach, w formie audiobooków. Poza tym, na stronie dominikanie.pl wpisując w wyszukiwarkę „Tomasz Nowak”, znajdziemy nagrania z jego konferencji. Naprawdę dobrych konferencji.


Grzegorz Kramer SJ

Kolejny geniusz w głoszeniu i opowiadaniu o Bogu. Ojciec Grzegorz Kramer to Jezuita. W swojej duchowej karierze, pracował przez jakiś czas z młodzieżą, a także był duszpasterzem powołań Prowincji Polski Południowej. Obecnie zajmuje się powołaniami, prowadzi własnego bloga, udziela się w serwisach społecznościowych, w których komentuje czytania z Ewangelii na dany dzień, oraz jeździ w różne części Polski i prowadzi specjalne Msze Święte dla mężczyzn. Jego mentorem w posłannictwu Księdza jest Bł. Ks Jerzy Popiełuszko, a główną dewizą życiową, którą wyznaje jest zdanie: „Bóg Jest Dobry”. To głównie po tych dwóch ostatnich cechach, które wymieniłem na końcu poznasz, że był tu Ojciec Kramer.  


Ks. bp Grzegorz Ryś

Mentor dla wielu księży. Szustak, Kramer i inni, w swoich publikacjach bardzo często powołują się na jego słowa. Dla mnie osobiście bp. Ryś to idealny biskup na XXI wiek. Człowiek niezwykle opanowany, potrafiący prosto, spokojnie i bardzo dokładnie wytłumaczyć Biblię. Autor kilku książek, z których osobiście najbardziej cenię „Skandal Miłosierdzia”. Pomimo dość młodego wieku, w swoim życiu duchownym osiągnął już bardzo dużo. Był m.in. rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, komentatorem pielgrzymek Św. Jana Pawła II w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu, później po śmierci Papieża, brał udział w Jego procesie Beatyfikacyjnym. Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. Święcenia biskupie otrzymał w 2011 roku w Katedrze na Wawelu, zaś jego motto brzmi: „Moc w słabości”. Obecnie, ks. bp. Grzegorz Ryś pełni zaszczytną funkcję biskupa pomocniczego w Krakowie. W sieci, można znaleźć sporo materiałów, głównie w formie audio z jego konferencji i kazań. Naprawdę polecam do nich sięgnąć, bo styl w opowiada o sprawach wiary, jest bardzo przekonujący.


Michał Olszewski SCJ

Kiedyś, gdy wejdziesz do zatłoczonego kościoła, nie będziesz widział kto akurat sprawuje Eucharystię, a z głośników wybrzmiewać będzie donośny i gruby głos góralski, świetnie mówiący o Bogu i sprawach bożych, to wiedz, że masz do czynienia z tym właśnie księdzem. Sercanin, dyrektor grupy medialnej profeto.pl. Prowadzący własnego bloga, piszący książki. Ogólnie rzecz ujmując, zawsze jest dobrze posłuchać księdza Olszewskiego. Miałem przyjemność być na jego Mszy Św. w Rzeszowie, i muszę wam przyznać, że było to jedno z najlepszych przeżyć w moim życiu duchowym. 


To tyle. Jestem przekonany, że z wymienionych nazwisk, każdy z was znajdzie coś dla siebie. Bo ci ludzie naprawdę wiedzą co mówią. Są popularni, zabawni i posiadają dystans, który czyni ich najlepszymi z najlepszych, w głoszeniu najważniejszych prawd dla każdego człowieka. Prawd Bożych.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Osoby duchowne, których słucham i wy również powinniście

 1. Wielu z tych co tu wymieniłeś również znam i słucham 🙂 ja od siebie polecę Ci jeszcze koniecznie ks. Piotra Pawlukiewicza (na youtube są jego filmiki), Marcina Zielińskiego (też na youtube mozna go posłuchać) i Mariusza Świderskiego (Youtube – „Dotyk Boga”). Naprawdę warto ich posłuchać, ja przepadam nie raz na całe godziny. Pozdrawiam 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Jak dobrze, że są tacy księżą, którzy udzielają się w internecie. Można słuchać o Słowie Bożym na okrągło. Wszystkich osób, których wymieniłeś nie słucham, ale w miarę możliwości czasowych nadrobię. Zwłaszcza Siostrę Skass i biskupa Rysia. Ja lubię jeszcze posłuchać ks. Stryczka i ks. Pawlukiewicza.
  BTW. Mieszkam od niedawna w Pradze i tu kościołów katolickich nie ma za dużo. A msza po polsku jest tylko raz w tygodniu na Starym Mieście. Dopiero tu doceniałam, że w Polsce mogę od tak wejść sobie do kościoła, pomodlić się a w ciągu tygodnia iść na mszę.
  Dobrze więc, że są ci duchowni w internetach bo bez nich czułabym się jak napustyni duchowej.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Jeśli poza Szustakiem inni też mają jakieś udostępnione nagrania, to pomyśl czy tu nie wrzucić, nic nie zastąpi przykładu „z życia” 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s